• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mencuna
  • https://twitter.com/mencunakonaklar
Mençuna Şelalesi
Mençuna Konakları

 ARTVİN OTELLERİ

Artvin Pansiyonları
Artvin Bungalov
Arhavi Otel

Arhavi otel

                                                              Arhavi otel

Artvin otelleri

Artvin otel konaklama

Mençuna Şelalesi

Mençuna şelalesi

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret757568
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.787732.9191
Euro35.540735.6832
Hava Durumu

Mençuna Konakları - Artvin Arhavi Otelleri - Ahşap Bungalov Evler

Mençuna Konakları

Mençuna Konakları - 0 532 485 4958 - Mençuna Şelalesi Manzaralı

 

Rize Zil Kalesi

 Zil Kalesi Rize

 

 

Zil Kalesi Rize Çamlihemşin'de  Fırtına Vadisi üzerinde bulunan tarihi eserdir.

 


    Rize ili Çamlihemşin ilçe merkezinin 15 km güneyinde, Fırtına Deresi Vadisi'ne hakim noktada bulunan Zil Kalesi, deniz seviyesinden 750 metre yükseklikte kıyıdan da 40 km içeridedir. Dere yatağına  hakim bir kayanın tepesinde bulunan bu kale çevreyi kontrol amacıyla yaptırılmıştır. Kalenin kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir.
       
        Bölgenin tarihini araştıran Prof. A.Bryer kale ile ilgili hiç bir bilgi edinememiş ve dağlar arasındaki geçitlere egemen olan bir derebeyi tarafından yaptırılmış olabileceği görüşündedir. Prof. Dr. Semavi Eyice'ye göre, derebeyi hakimiyeti Osmanlı imparatorlüğü zamanında da sürdürülmüş, asi Tuzcuoğullarının, Trabzon Valisi Hazinedaroğlu Süleyman Ağa ve devlet kuvvetleri ile çarpışmasına kadar, 1840'lı yıllara kadar kullanıldığı ileri sürülmüştür.
             
     Zil  Kalesi düzensiz bir kaya kütlesinin en yüksek kesiminde bulunan  düzgün bir plana sahip olmayacak şekilde yere moloz taştan yapılmıştır. Kalede tarihlemeye yardımcı olacak herhangi bir bezemeye  de rastlanmamıştır. Rize zil kalesinin kuzey yönündeki girişine batı yamacındaki bir yol ile ulaşılmaktadır. Kale üzerinde bulunan yeşil tonozlu bir dehlizi olan kapının iç tarafında, tepenin kuzey tarafında kademeli teraslar halinde yapılmıştır. Bu teraslar  fazla yüksekliği olmayan duvarlarla birbirinden ayrılmıştır. Tepenin güney kısmında birbirine bitişik iki mekan asıl kale bloğunu oluşturmaktadır.  Düzensiz planı olan bu bölümlerin kale muhafızlarının barınakları olduğu sanılmaktadır.


    Zil Kalesi'nin  duvarındaki kiriş izlerinden bulunan bu yapının ahşap döşemeli katları olduğu da anlaşılmaktadır. Bu mekanın yanında muntazam dikdörtgen planlı, batı ve doğu yönüne uzanan daha küçük bir mekan vardır. bu mekanın kaleye ait bir şapel olduğu düşünülmüş ise de bunu doğrulayacak bir vesikaya rastlanmamıştır. Ayrıca bir şapelde bulunması gereken Apsis ise burada yoktur. yalnızca kapı girişinin karşısında, batıda içerisi nişli bir girintili hücre bulunmaktadır.


        Rize Zil Kale'nin güney ucu duvarlarla çevrili bir kale görünümündedir. Bunun batısında dışarıya doğru uzanan dikdörtgen burcun baş kule olduğu sanılmaktadır. Bu kulenin de düzgün bir planı yoktur. Ancak bütün kaleye ve çevreye hakim bir durumdadır. Duvarları 1, 5 ve 2 m kalınlığındaki baş kulenin zemin katından başka, ayrıca ahşap döşemeli dört katı daha bulunmaktadır. Kalenin aydınlatılması mazgal delikleri ile yapılmıştır. Ayrıca kulenin üzeri teras şeklinde örtülmüştür.

        

       Kale duvarları içerisinde dikine doğru uzanan boru yuvalarının da günümüze kadar gelemeyen sarnıçlara ait oldukları sanılmaktadır.


Rize Zil Kalesi


.


Yorumlar - Yorum Yaz
Artvin Otelleri
Arhavi Otelleri
Mençuna Şelalesi

Mençuna şelalesi

Artvin Arhavi Otelleri
Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim
Saat