• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mencuna
  • https://twitter.com/mencunakonaklar

    • MENÇUNA KONAKLARI
    • Gsm:0533 527 42 12
Mençuna Şelalesi

 ARHAVİ MENÇUNA ŞELALESİArtvin Konaklama 
Mençuna Konakları
 ARTVİN OTELLERİ
Artvin Pansiyonları
Artvin Bungalov

Artvin Bungalov Evleri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam63
Toplam Ziyaret349318
Hava Durumu
Anlık
Yarın
24° 27° 16°

artvin-gezilecek-görülecek-tarihi-turistik-yerler
Artvin'de Gezilecek Görülecek Tarihi Ve Turistik Yerler


      Doğu karadenizin en önemli şehirlerden biri olan Artvin Arhavi gezilecek ve görülecek yerler oldukça fazladır. Artvin gezi rehberi olarak Artvin'seyahat planları yapmadan önce Artvin Arhavi'de gezebileceğiniz yerlere muhakkak göz atmanızı öneririz. Gezilecek ve görülecek yerlerin  en önemlileri aşğıdaki yerlerdir.

1- Kaçkar Dğları:Kaçkar dağları doğu karadeniz bölgesinde sahil boyunce yer alan daplardır. Kaçkar dağlarının büyük bölümü Rize ili sınırlarında, bir kısmı da Artvin Yusufeli ilçesine kadar uzanan dağlardır. 1994 yılında Milli park ilan edilen Kaçkar dağlarının en yüksek tepesi Kaçkar Kavrun dağı olup 3932 metre yüksekliktedir.

2-Mençuna Şelalesi:
Artvin ilinin Arhavi ilçesinden 13 km içeride olan şelale 90 metre yükseklikte olup Türkiyenin en yüksek şelalesidir. Şelale kamilet vadisi içerisinde el değmemiş ve bozulmamış doğa içerisinde araç yolundan 20 dakikalık bir yürüyüş sonrası ulaşılabilen bir yerdir.

 mençuna şelalesi

3-Çifte Köprüler (Çifte kemer köprüler): Arhavi merkezden 10 km uzaklıkta mençuna şelalesi yolu üzerinde bulunan köprüler 18. yüzyılda osmanlılar tarafından yapılmış köprülerdir. Karayolları tarafından onarım yapılan köprüler fotoğrak çekmek için muthiş bir yerdir.

4- Borçka Karagöl Tabiat Parkı:
Artvin ilinin Borçka ilçesinden 27 km Aralık köyü geçerek gidilen karagöl koruma altına alınmıştır. Doğa ve orman içerisindeki göl doğa güzelliği ile gelen ziyaretçileri resmen büyülemektedir.

5- Cehennem Deresi Kanyonu:Artvin ilinin Ardanuç ilçesinden 7 km uzaklıkta bulunmaktadr. Kanyon Amerika'da bulunan Grand Canyon'dan sonraki en büyük kanyondur. Cehennem deresi kanyonu derinlik bakımından Artvin'de görülmesi geren önemli yerler arasındadır.

 Ardanuç cehannem deresi kalyonu

6- Maral Şelalesi: Artvin ilinin Borçka ilesine bağlı bulunmaktadır. Maral şelalesi öyni vadide bulunan maral deresine bağlı bir şelaledir. Maral şelalesi Macahel bölgesinde olup yüksekliği tahmini 63 metredir. Macahel bölgesini ziyaret ettiğiniz taktirde şelaleyi muhakkak görmenizi tavsiye ederiz.

7-Tibet Kilisesi: Artvin ilinin Şavşat ilçesinde bulunmaktadır. Kilise Artvin'de gezilip görülmesi gereken en önemli yerlerin bir parçası durumundadır. Cevizli köyünde bulunan kilise,  Tibet Manastırı’ndan bugüne kadar bir kilise ve bir şapel ulaşmış bulunmaktadır.

8- Ardanuç (Gevhernik) Kalesi: Artvin Ardanuç ilçesinde bulunan en eski ve çok önemli kalelerden biridir. Bargatlı Krallığı, Çıldır Atabekleri ve Osmanlıların yönetim yeri olarak kullanılan bir yerdir.

9-Barhal Manastırı: Artvin ilinin Yusufeli ilçesi Sarıgöl semtinde bulunmaktadır. Kilise yontma taş ile kesme taştan yapılan kiremitlerden çatısı bağlanmış harçsız bir zemine dayanmadan ''Lambalı'' denilen planda yapılmış bie eserdir.

10- Şavşat Karagöl Milli Parkı
:Karagöl, Şavşat ilçesinin 25 km kuzeyinde yer almaktadır. Karagöl genelde sahada Palaojen ve Neojen arazileri yer alır.

 şavşat karagöl milli parkı

11-Şavşat (satlel) kilisesi
 :
Ortaçağ döneminde kalma bir kilisedir. 1923 yılında camiye çevrilmiştir. Artvin'de Porta Manastırı ve Tibeti Kiliseleri de gezilip görülecek yerlerden biridir.


          Yeşilin binbir tonunu görebileceğiniz eşsiz doğası, binlerce yıllık tarihi ve köklü kültürü ile Artvin, Karadeniz'de mutlaka gezilmesi gereken bir şehir.


     Heybetli dağları, yemyeşil ormanları, birbirinden güzel yayları, krater gölleri, zengin fauna ve florası, 5000 yıllık tarihi mirası ile yeryüzü cennetidir Artvin. Bu cennet bölgeyi gezmeye karar verdiyseniz sizin için hazırladığımız Artvin gezilecek yerler listemiz de yanınızda olsun...

Milli Parklar: Artvin ülkemizin doğal güzelliklerinin en nadidelerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Bu güzellikler arasında koruma altındaki milli parklar da var. Karagöl Sahara Milli Parkı, Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı ve Çamburnu Tabiat Koruma Alanı Artvin'de gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer almalı.

Yaylalar, Vadiler: Artvin, Karadeniz'deki önemli yayla turizmi merkezlerinden biri. Küçük büyük pek çok yaylanın bulunduğu Artvin'de Arsiyan Yaylası, Beyazsu Yaylası, Bilbilan Yaylası, Kafkasör Yaylası, Papart Vadisi, Hatila Vadisi görmeye değer olanlar arasında bulunuyor.

Şelaleler, Kanyonlar: 
Artvin'deki bir başka doğal güzellik de şelaleler ve kanyonlar. Yemyeşil ormanlar arasında, tepelerden dökülen şelaleleri ve heybetli kanyonları görmeden Artvin'den ayrılmadan. Mençuna Şelalesi, Maral Şelalesi, Cehennem Deresi Kanyonu görmenizi önerdiğimiz doğal güzelliklerden.

Kaleler: Doğal güzellikleri ile olduğu kadar tarihi yapıları ile de gezginleri kendilerine çeken Artvin'de özellikle tarihi kaleler görülmesi gereken tarihi yapılar arasında bulunuyor. Artvin Kalesi, Şavşat Kalesi, Gevhernik Kalesi, Satlel Kalesi, Ferhatlı Kalesi, Ardanuç Kalesi gezebileceğiniz Artvin kaleleri arasında.
      
   Artvin Kalesi, Erzurum - Samsun kara yolunda ve Çoruh Nehri üzerinde bulunmaktadır. 10. yüzyılda Bagratlı Krallığı tarafından yaptırılan kale Osmanlı döneminde onarılmıştır. Artvin Kalesi yüksek kulesiyle dikkat çekmektedir.

İskender Paşa Camii - İskender paşa camisi'nin yapımı hakkında net bir bilgi bulunmuyor. Ancak bölgenin ilk camisi olması açısından çok önemlidir.

Kilise ve Manastırlar: Artvin'de gezmenizi önerdiğimiz bir diğer tarihi yapı da Arvin'deki kilise ve manastırlardır. Tekkale Manastırı, Porta Manastırı, Opiza Manastırı, Tibet Kilisesi, İbrikli Kilisesi, Yeni Rabat Kilisesi, Dolishane Kilisesi, Barhal Kilisesi Artvin geziniz sırasında görebileceğiniz Hristiyan kültürüne ait yapılar.
          
         Çoruh Vadisi önemli doğal bitki örtüsü ve çeşitliliğe sahiptir. Bunun yanı sıra araştırma, eğitim ve av turizmi amaçlı kullanılmaktadır. Her yıl Yaban Keçisi ve Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi avına belli kotalar dahilinde izin verilmektedir.

        Borçka Havzası, Birleşmiş milletler tarafından biyosfer rezerv alanı olarak belirlenen Türkiye'deki tek bölgedir ve bir dünya mirası olarak görülmektedir. Flora zenginliği, anıt ağaçları, deredeki kırmızı pullu alabalığı, Kafkas arıları ile üretilen Maçahel Balı gibi kendine özgü özellikleri vardır. Tabiati koruma alanı ilan edilerek yöre koruma altına alınmıştır.

Plajlar: Artvin yaz aylarında deniz turizminin de hareketlendiği bir şehir. Karadeniz'in serin sularında yüzmek ve tertemiz sahillerin tadını çıkarmak isterseniz Hopa'da bulunan Kemalpaşa Plajı ve Kopmuş Plajı ile Arhavi Plajı'na gidebilirsiniz.

Eğer kış aylarında Artvin'de bulunuyorsanız Artvin kış sporları merkezi Atabarı Kayak Merkezi'nde kayak ve diğer kış sporlarını yapabilir veya Otingo Kaplıcası'nda hem sağlık hem keyif bulacağınız bir tatil yapabilirsiniz.

Mençuna Şelalesi 


 mençuna şelalesi
       
       
       Tatil gözde yerlerinden biri olan Artvin, son dönemde yerli ve yabancı turistlerin ilgisi iyice artmıştır. Özellikle  Otel fiyatlarının çok uygun olması ve rezervasyonlar erken yapıldığı  taktirde indirimli fiyat uygulamasını gidildiği  Artvin otelleri'nin konuğu olmanız dileğiyle.

       Artvin'e gelen turistlerin ve yurt dışı olarak Tur Firmaların Batum gezi düzenlemeleri, sarp sınır kapısı ve insanların Batum'e olan ilgisinin artması Artvin'de  turizmi canlandırmıştır.

     Artvin'de gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden biri de Borçka Karagöl'dur. Borçka karagöl doğası güzelliğinin yanında gölü ve muhteşem doğası sizin fotoğraf çekebileceğiniz yerlerden biridir. Özellikle Borçka Karagöle giderken havanın açık olmasına çok dikkat etmenizi öneririz. Eğer hava yağışlıysa sis gölün üzerini katapatabilir.
   
         Ayrıca Mençuna Şelalesi,  Şavşat Karagöl ve Macahel'in Artvin'de olması ve bu bölgelerde yoğun turizm talebi Artvin'in turizm çıtasını iyice artırmıştır. Özellikle Artvin Otel ve konaklamaların ahşap ve doğaya uygunluğu, Ayder Yaylası ve Ayder Kaplıcaların Artvin'e yakın olması, günübirlik buraları gezebilme ve tur imkanları  Artvin'deki  turizm ve bölgedeki Artvin'deki oteller için önemli bir yeri vardır.Artvin gezilecek ve görülecek yerler


  Kamilet Vadisinden bir görünüm


Artvin gezilecek ve görülecek yerler

Çifte Kemer Köprüler

Artvin gezilecek ve görülecek yerler

Mençuna Şelalesinden bir görünüm      Arhavi'de en önemli avcılık olarak Atmacacılık'tır. Her yıl Ağustos ve Eylül aylarında atmaca avcılığı yapılmaktadır. 
Yorumlar - Yorum Yaz
Artvin Otelleri

Arhavi Otelleri
 ARHAVİ OTELLERİ
Artvin Arhavi Otelleri
Artvin Arhavi Otelleri
Artvin Arhavi Otelleri
Artvin Arhavi Otelleri
Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim
Saat