• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mencuna
  • https://twitter.com/mencunakonaklar
Mençuna Şelalesi
Mençuna Konakları

 ARTVİN OTELLERİ

Artvin Pansiyonları
Artvin Bungalov
Arhavi Otel

Arhavi otel

                                                              Arhavi otel

Artvin otelleri

Artvin otel konaklama

Mençuna Şelalesi

Mençuna şelalesi

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret757554
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.787732.9191
Euro35.540735.6832
Hava Durumu

Mençuna Konakları - Artvin Arhavi Otelleri - Ahşap Bungalov Evler

Mençuna Konakları

Mençuna Konakları - 0 532 485 4958 - Mençuna Şelalesi Manzaralı

 

arhavi-gezi-seyahat-rehberi


Arhavi Gezi Ve Seyahat Rehberi 

 


       Doğu Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Artvin’in ikinci büyük ilçesi olan Arhavi, son yıllarda bölge turizminde önemli bir rol oynuyor. Yemyeşil ormanları ve mavinin tonlarının harmanlandığı suları, nehirleri ile görülmeye değer bir yeşil cennet Arhavi. Doğu Karadeniz Dağları’nın kuzeyine yaslanmış ilçe Arhavi, Karadeniz’in tüm güzelliklerini bir anda seriveriyor misafirlerinin önüne. Yemyeşil yaylaları, Çoruh Nehri’nin hırçın akan suları, yüksek dağları, Karadeniz’in sımsıcak insanları ve lezzetli yemekleri ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir köşe.       

      Arhavi’nin tarihi de Artvin ili ile benzerlik gösteriyor. Yaklaşık altı bin yıllık geçmişi ile Artvin Arhavi, köklü bir medeniyete sahip. Bugün bu topraklarda tarihin izlerini görebilirsiniz. Geçmişte Bizans’tan Selçuklulara ve Osmanlılara kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Arhavi Otelleri özellikle son yıllarda tarihi ve turistik faaliyetler önem kazanmış ve artış göstermiştir. Tertemiz plajları ve köklü tarihi ile özellikle ulaşım sorunlarının da giderek çözülmesi ile Karadeniz Bölgesi tatilcilerinin uğrak yeri olmaya başlamıştır Arhavi.               
       

  Ayrıca Artvin Arhavi’de, Karadeniz Bölgesi’nin en kapsamlı etkinliği sayılan Arhavi Kültür ve Sanat Festivali düzenlenmektedir. 1973 yılından beri düzenlenen ve bölgenin en eski etkinliği de kabul edilen festival, önceleri farklı bir tarihteyken günümüzde eylül ayında düzenleniyor. Her yıl ünlü sanatçıların da sahne aldığı festival vasıtasıyla bölgeye, eylül ayında da çok sayıda yerli ve yabancı turist geliyor. Artvin Arhavi’de giderek gelişen turizm sayesinde Arhavi konaklama tesislerinin sayısı da artmaya başlamış.
     

  Özellikle Arhavi’nin yemyeşil yaylarına yapılan, ahşap mimarisi ile doğanın kucağında konumlanmış Arhavi butik otelleri, Arhavi Mencuna Pansiyonda konaklamanız için oldukça konforlu seçenekler. Bunun dışında Artvin merkezde ya da ilçe merkezinde irili ufaklı Arhavi butik oteller ve Arhavi pansiyonlar da bulabilirsiniz. İsterseniz Artvin il merkezinde yer alan Artvin şehir merkezi otellerinde ya da butik otel ve pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.    
         

Artvin ve Arhavi butik otellerinin çoğu yılın her dönemi hizmete açıklar. Genellikle oda kahvaltı hizmet verseler de günün her saati lezzetli Karadeniz yemeklerini tatma fırsatınız var. İşletmecileri oldukça sıcakkanlı ve güler yüzlü, personel gayet yardımsever. Karadeniz insanının sıcaklığını da görebiliyorsunuz.      

   Siz de bu yılki Karadeniz gezinize Artvin Arhavi’yi eklemek isterseniz sitemizi ziyaret etmenizde fayda var. Sitemizde Artvin Arhavi otelleri hizmetindeki Mençuna Konakları'nın fotoğraflarını ve konumunu incelemenizde fayda vardır.

Arhavi'ye geldiğinizde neler yapılabilir, etkinlikler ve gezip görebileceğiniz yer ve mekanlar...

 

    Artvin Arhavi tatilinizi renklendirmek için doğal ve tarihi güzellikleri gezdikten sonra güzelim ormanların ve yaylaların içinde yürüyüş ve jeep safari turuna katılabilirsiniz. Artvin Çoruh Nehri’nde rafting yapabilirsiniz. Arhavi’de uygun yaylalarda kamp kurabilirsiniz. Yaklaşık 10 kilometrelik sahile sahip olan ilçede yaz ayları deniz turizmi için uygun. İsterseniz denize girebilirsiniz. Ya da denizde ya da derelerde olta balıkçılığı yapabilirsiniz. İlçe merkezinde gezmek isterseniz merkezdeki çarşıda gezebilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

           İsterseniz Kemer Köprü Köprüsü, Derecik Köprüsü ve ormanların içinde gemi şeklinde kayanın bulunduğu Gemi Kayası ve Taş Gemi gibi güzelliklerin yanında Arhavi Merkez Camii, Ulukent Camii ve Dikyamaç Camii gibi tarihi yerleri de ziyaret edebilirsiniz. Gün içinde mola verdiğinizde Arhavi’nin lezzetli yöresel yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Artvin merkezde ya da civar ilçelerde gezip görebileceğiniz yerler de var. Oralara da günübirlik geziler düzenleyebilirsiniz.


        Eğer Ağustos ayının son haftası Arhavi’ye gittiyseniz bölgenin en kapsamlı ve en eski etkinliği olan Arhavi Kültür ve Sanat Festivali’ne katılabilirsiniz. Mayıs ayının son haftasında Arhavi'ye giderseniz her sene düzenlenen Mençuna Şelalesi Yürüyüşüne katılabilirsiniz.
      Mençuna şelalesine ve Kamilet Vadisine gidip piknik yapabilirsiniz. Ayrıca şelalede ve Kamilet deresinde yüzebilir, suyunu içebilir ya da kıyısında oturup akan suyu izleyip bütün yorgunluğu atabilirsiniz. 

Arhavi'de Ne Yenir, Ne İçilir? Arhavi'de yöresel yiyip içebileceğiniz yemekler ve mekanlar.

 

     Arhavi’nin yemek kültürü de Artvin’le aynı özellikleri taşır. Karadeniz’in lezzetli yemeklerinin yanı sıra Artvin’in kendine özgü lezzetlerini de bulabilirsiniz. Yerel yemeklerle beraber isterseniz Türk ve dünya mutfağından farklı lezzetleri, kebap, tavuk ve fast food gibi yiyecekleri de tadabilirsiniz Arhavi’de. Arhavi’de balık   olarak kırmızı pullu dere balığı ile yapılan yemekler oldukça ünlüdür. Bunun yanı sıra kalkan, palamut ve kefal, istavrit gibi balıkları da farklı pişirme şekilleri ile tadabilirsiniz.
           Bölgede genellikle lahana ile yapılan yemekler çok çeşitlidir. Lahana pancarı, lahana dövme, lahana ezme (lu mokteyi), pirinçli lahana (lu princoni) ve lahana sarma bunlardan bazıları. Ayrıca yumurtalı hamsi tava, turşu tava, peynir tava, muhlama, çökelek (minci), el makarnası, hamsili pilav, mısır ekmeği, hamsili ekmek ve tatlılardan da laz böreği, laz baklavası, burma, lapa, kada, termoni,  gibi adıyla da tadıyla da oldukça farklı lezzetleri denemelisiniz.
     

Arhavi'ye tatil yapmak için geldiğinizde yöresel alış veriş keyfi...

 

            Artvin Arhavi’de bölge kadınlarının yaptığı el emeği hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Yemeni, patik, örtü ve şallar ya da yöreye özgü kıyafetlerden hem kendinize hem de sevdiklerinize satın alabilirsiniz. Semt pazarlarında  hediyelik çay, fındık, tarhana, turşu ve reçel gibi ürünler bulabilirsiniz. Seyahatiniz boyunca yemek için taze meyve sebze ve mevsim balıkları alabilirsiniz. Bakır ve toprak çanak-çömlek satın alabilirsiniz. Ağaç kabuğundan oyulan hediyelik eşyalar, el yapımı sepet, iskemle gibi hediyelikler de bulabilirsiniz. Çeşitli mağazalarda taş bebek, yöresel mimariye uygun ev maketleri ve yöresel yiyeceklerden yağ-peynir alabilirsiniz. 
   

         Artvin'in Arhavi ilçesinde meşhur olan kestane balımızı bulabilirsiniz. Hatta Kamilet Vadisi'nde organik kestane balını Mençuna markasıyla alabilirsiniz. Ayrıca vadimizde yaylada üretilen ballarımızda mevcuttur.

Artvin Arhavi kestane balı

 

        Arhavi'de Gezilecek ve Görülecek yerler oldukça fazla olması ile son zamanlarda Doğu Karadeniz Bölgesinde turizm patlaması yaşanması ve Kamilet Vadisi , Mençuna Şelalesi, çifte köprü, Sarp sınır Kapısı, Batum ve Borçka Karagöl daha da cazip hale getiriyor.          Artvin'in şirin ilçesi Arhavi'de  gezilip  görülecek doğal ve tarihi güzelliklere sahip  pek çok yer vardır. Arhavi evlerinin mimarisi Karadeniz mimarisi ve taş dolma köy evleri ile benzerlik gösterse de dış görünüşlerinde işlevsel farklılıklar göze çarpar. Dolayısıyla öncelikle ilçede bir yürüyüş planlamalısınız.
     
         Arhavi’nin sokaklarında çarşılarında hem gezip hem de alışveriş yaparken ilçe kültürünü, taş camii, insanını ve evlerin mimarisini yakından görebilirsiniz. Arhavi’de Cenevizliler döneminden kaldığı sanılan ve gözetleme kalesi olarak kullanılmış Ciha Kalesi’nden Rize ve Gürcistan sınırına kadar olan her yeri gözleyebilirsiniz.

Arhavi gezilecek ve görülecek yerler
       
         En güzel zamanları ilkbahar ayları olan Mençuna Şelalesi’ne gidebilirsiniz.   90 metre yükseklikten düşen Mençuna Şelalesi Türkiye'nin en yüksekten düşen şelalelerinden biridir.

          Artvinin Arhavi ilçesine gelen turistlerin % 90'ı Mençuna Şelalesini görmeden gitmez. Doğanın tüm harikalarını gösterdiği bu bölgede, kar sularının erimesiyle de şelale daha da coşuyor. Ayrıca ilçenin yüksek dağlarında, yaylalarında ve Kamilet Vadisinde yürüyüş düzenleyebilir ve yemyeşil doğada temiz hava ile yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Arhavi’de tarihi güzellikleri de görebilirsiniz.

Arhavi gezilecek ve görülecek yerler

          Kamilet vadisi, dünya doğa koruma vakfı (wwf)  tarafından Avrupa'nin biyolojik çeşitlilik bakımından en değerli ve acil olarak korunması gereken 100 orman arasındaki bölgelerden biri olarak ilan etti. Acil olarak korunmasi gereken bu vadide  yürüyüş yapabilir, doğal güzellikleri görebilir, bol bol resim çekebilir, piknik yapabilir, yüzebilir ve suyunu içebilirsiniz.
       
 ARHAVİ ÇİFTE KEMER KÖPRÜLER

         İlçede 18. yüzyılda Osmanlılar tarafından yapılan Çifte kemer köprüler bulunmaktadır. Derecik Köprüsü ve ormanların içinde gemiye benzeyen kayanın bulunduğu Gemi Kayası ve Taş Gemi gibi güzelliklerin yanında Arhavi Merkez Camii, Ulukent Camii, Ortacalar Taş Camii ve Dikyamaç Camii gibi yerler de görülmeye değer.
   
     Artvin Arhavi'de gezilecek yerler arasında Dikyamaç köyünde eski köylülerin kullandığı ve yaşamlarını devam ettirebilmeleri için kullandıkları araç ve gereçlerin sergilendiği Yaşam Tarzı Müzesi bulunmaktadır.


        ARTVİN ARHAVİ MENÇUNA ŞELALESİ

    Artvin Arhavi ilçesi kamilet vadisinde bulunan Mençuna Şelalesi Türkiye'nin sayılı yüksek ve büyük şelalelerden biridir.

Arhavi gezilecek ve görülecek yerler
  

ÇİFTE KEMER KÖPRÜLER

        18.yüzyılda osmanlılar tarafından yapılan çifte köprü (çifte kemer köprü) köprüler yapısı ve tarihi özelliği ile gözde yerlerden biridir. Bol bol fotoğraf çekilebilir ve gezebilirsiniz.

     Artvin Arhavi yaylaları çok meşhurdur. Arılı köyü istikametinden ulaşılan yaylalar sırasıyla sazlık yaylası, Taşdibi Yaylası, Bataklık, Kocakarı Yaylası, Güloğlu Yaylası, Nopapen Yaylası, Kitmir Yaylası, Arpaçay Yaylası, Yurt Yaylası, Sırt Yaylası, Orta yayla, Alacagöle Yaylası, Dikme Yaylası, Sefayil Yaylası'dir.


Arhavi Ciha Tepesi 


 KAMİLET VADİSİ

Kamilet vadisi yeşilin her tonunun bulabileceğiniz doğa harıkası bir vadi'dir

 

Artvin Otelleri
Arhavi Otelleri
Mençuna Şelalesi

Mençuna şelalesi

Artvin Arhavi Otelleri
Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim
Saat